Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Gaziantep mutfağı; Gaziantep yemekleri, yurt dışına ün salmış yöresel tarifler, tatlılar ve pastalar

Kıyma

Kıyma

Kıyma kebap yaparken maharet ocakta etler dağılıp şişten dökülmeden pişirmektir. Eti iyi tutabilmek için yassı kılıç gibi özel kıyma kebap şişleri kullanılır ama gene de ateşin başında şişleri çevirirken dikkatli olmak gerekir. Özellikle sıcak havalarda kebap şişe saplandıktan sonra pişirilmeden önce 20-30 dakika kadar serin yerde muhafaza edilmelidir. Aksi halde pişerken kebaplar şişten dökülebilir.

KAÇ KİŞİLİK

5-6

Malzemeler

  • 1 kg kebaplık zırh kıyması
  • 1⁄2 tatlı kaşığı tuz

 

Nasıl Yapılır

  • Kebaplık zırh kıymasında yaklaşık dörtte bir oranında kuyruk yağı olması gerekir. Yaklaşık olarak 1 kg et için 200-300 g kadar kuyruk hesap etmek gerekir.
  • Et ve kuyruğu tuz ile zırhta kıyın ve karıştırın. Elinizi ıslatarak kıymadan göz kararı limon büyüklüğünde 70-75 gramlık parçalar koparın kıyma ve yassı şişin etrafında avuç ve parmakların yardımı ile tutunmasını sağlayın. Hafif ıslatılan avuç ve yine parmakların yardımı ile eti şişe sıkıştırın ve kıymanın şişten dökülmemesi için parmakla yer yer hafif boğumlar yapın. Bu arada pişecek etin uzunluğunu mangalınıza ve ateşe göre ayarlamayı unutmayın. Şişleri birbirine değmeyecek şekilde önce bir tepsiye dizin ve serin bir yerde bekletin.
  • Şişleri harı geçmiş köz kömür ateşinde bir tarafı hafif pişinceye kadar tutup hemen ters yüz edin. Böylece etin şişten dökülmesi kısmen önlenir. Diğer tarafı da biraz pişince kurutmadan, arada ters yüz ederek pişirin.
  • Pişen kebapları açık pide ekmek arasına çekin ve üzerine karabiber, pul kırmızıbiber, sade veya maydanoz piyazı ekleyerek servis yapın.

Servis Önerisi

Her iki kebap Gaziantep'te maydanoz piyazı, yeşil salata ve ayranla sofraya gelir.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz