Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Gaziantep mutfağı; Gaziantep yemekleri, yurt dışına ün salmış yöresel tarifler, tatlılar ve pastalar

Kelle Paça

Kelle Paça

Kelle-Paça yağlı ve ağır bir yemektir. Bu nedenle çoğunlukla soğuk kış aylarında yapılır. Kelle ve paçanın tüylerinin yakılması ve temizlenmesi
zor olduğundan ve dikkat gerektirdiğinden herkesin her zaman yapabileceği bir yemek değildir. Ancak temiz ve özenli yapıldığında bol sarımsakla tadına doyum olmaz.

KAÇ KİŞİLİK

6-8

HAZIRLAMA SÜRESİ

60 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

3-4 saat

Malzemeler

  • 1 tane orta boy koyun başı (kelle) 4 tane koyun ayağı
  • 1 tane boyun eti
  • 3-4 parça kabuk tarçın
  • 1 yemek kaşığı bütün tane karabiber
  • 10-15 tane bütün tane yenibahar
  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • Tuz, dövülmüş sarımsak, toz kırmızıbiber

Nasıl Yapılır

Baş ve ayakların tüylerini iyice alevden geçirin. Bu işleme ütülmek denir. Bu
işlemi evde yapmak zor olduğundan hazır yaptırabilirsiniz. Ütme sırasında ayakların ve başın çukur ve girintili yerleri ayrıca kızgın demirle dağlanır. Kellenin burun kısmını kırıp atılır. Geriye kalanı sekiz parçaya bölünerek ayaklar ve boyunla birlikte defalarca yıkanır.

Temizlenmiş ve yıkanmış kelle, ayaklar ve boynu büyük bir tencereye koyun. Soğan, tarçın, yenibahar, karabiber ve yeterince tuz ilave ederek üstünü kaplayacak kadar su ekleyin ve kaynatın. Kaynama sırasında tencere üstünde biriken köpüğü, diğer bir deyimle kefi, sürekli olarak alın. Bu köpük alındıkça, kellenin suyu berraklaşır ve temiz bir görünüm kazanır. Kelle-paçayı kefi alındıktan sonra orta hararette 3-4 saat kaynamaya bırakın.

Etlerini ayıklayıp didikleyin. Üstüne süzülmüş et suyunu koyun ve bol dövülmüş sarımsak, toz kırmızıbiber katarak sıcak sıcak servis yapın.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz