Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Milas TSO’dan Nizip Ticaret Odası’na Ziyaret

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Meclis Başkanı Mustafa Yüksel Nizip Ticaret Odası’nı (NTO) ziyaret etti...

Milas TSO’dan Nizip Ticaret Odası’na Ziyaret
12 Haziran 2020 MyGaziantep

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Nizip’e gelen ve Nizip Ticaret Odası’nı da ziyaret eden MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt ve NTO Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Özkaya, Mustafa Kaya ve NTO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Ahmet Yakar tarafından karşılandı.

Yapılan ziyarette bir açıklama yapan NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, “Nizip ve Milas üretim, sanayi ve kültürel açıdan birçok konuda benzerlik göstermektedir.” dedi.

Nizip’teyaklaşık 4 milyon zeytin ağacının bulunduğunu ifade eden NTO Başkanı Özyurt sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Nizip’te üretilen zeytinler tadı ve karakteristik özelliğinden dolayı genelde sıkım yapılarak evlerde tüketilmektedir. 2011 yılında Nizip Zeytinyağının coğrafi işaretini alarak ayvalıktan sonra zeytinyağını tescil ettiren ikinci bölgeyiz. Daha sonra ise zeytinyağımızın tescili için Avrupa birliğine müracaat ettik ve şuan değerlendirme aşamasındadır. Bunun yarı sıra bölgemizde sabunculuk sektörümüz de bulunmakta ve sabunun coğrafi işaretini de alarak iki ürünümüzün coğrafi işaretini tescil ettirmiş bulunuyoruz. Antep Fıstığı’nın anavatanı olan Nizip’te, fıstığın yüzde 35’i üretmektedir. Buna bağlı olarak ilçemizde çok sayıda Antep fıstığı işleme tesisleri ve tüccarlarımız bulunmaktadır. Sabunculuk bizim ata mesleğimiz ve seksenli yıllara kadar Türkiye’nin sabun ihtiyacının yüzde 60-65’ni karşılamaktaydı. Ancak gelişen teknolojiye yenik düşen firmalarımızın kapasiteleri düşmüştü. Son dönemlerde salgın nedeniyle hijyen konusunun gündeme gelmesiyle Nizip Sabunu’na çok ciddi şekilde talep oluştu. Firmalarımız gelişmesi için Nizip Ticaret Odası olarak reklam ve tanıtım konusunda her türlü desteği vermekteyiz. Sabun sektörümüzün daha iyi yerlere geleceğini ve hak ettiği değeri bulacağına inanıyorum. Milas ile köklü ticari bağlarımız bulunmakta ve bu bağlarımızı daha da güçlendirmek bizleri memnun edecektir. Ben Nizip Ticaret Odası adına sizi ağırlamaktan gurur duyduğumu belirtmek istiyor ziyaretiniz için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Milas’ın ekonomisi, sanayisi, üretilen ürünler ve yeraltı kaynaklarıi hakkında bilgiler veren Milas Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, “Bizleri kabul ettiği için Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt ve üyelerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz