Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Gaziantep’in ocak ayı ihracatı yüzde 8,2 artışla 723 milyon 767 bin dolar olarak gerçekleşti

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’ten ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 artışla 723 milyon 767 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Gaziantep’in ocak ayı ihracatı yüzde 8,2 artışla 723 milyon 767 bin dolar olarak gerçekleşti
2 Şubat 2022 MyGaziantep

Geçtiğimiz yılı rekor ihracatla kapatan Gaziantep’in yeni yılın ilk ayına da ihracatını artırarak başladığını kaydeden Adnan Ünverdi, “Bu zorlu süreçte özveriyle mücadele veren sanayicilerimize, ihracatçılarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Hepsinin yolu açık olsun, büyük bir kararlılıkla ülkemiz için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

Başkan Ünverdi, Gaziantep’in en fazla ihracat yapan iller arasında 5. sırada yer aldığını belirterek, “Yeni yıla iyi başladık iyi devam etmesini temenni ediyorum. Tüm güçlüklere rağmen ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam ediyoruz. Maalesef geçtiğimiz yıl küresel ekonomide en önemli sorunların başında gelen yüksek enflasyon sorunu devam ediyor. Sanayi üretimindeki girdi ve enerji maliyetleri elimizi güçleştiriyor” diye konuştu.

Sürdürülebilirlik için enerji arzı konusunda sanayicilerin belirsizlik yaşamaması gerektiğinin altını çizen Ünverdi, “Bununla birlikte enerji maliyetlerinin yüksek olması üreticilerimizi her geçen gün biraz daha zorluyor ve rekabet gücümüzü etkiliyor. Enerji maliyetlerinin makul seviyelerde tutulması önceliklerimiz arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Ünverdi, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) toplamda 60 milyar TL’ye ulaşacak üç ayrı kredi kefalet paketinin de maliyetlerin arttığı bir dönemde firmalar açısından önemli olduğunun altını çizerek, üretim ve ihracata katkıda bulunacağına inandıklarını kaydetti.

Başkan Ünverdi, Gaziantep Sanayi Odası olarak bundan sonraki süreçte üretim ve ihracatta öncelik haline gelecek olan yeşil üretim ve dijitalleşme ile ilgili firmaların dönüşüm süreçlerine öncülük ederek üretimde katma değeri artıracaklarını ve yıl sonunda 12 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. 

“Bu e-posta ve ekleri gönderilen kişi veya kurum ile gönderildiği kişi veya kuruma ait özel, gizli veya yasak bilgiler içeriyor olabilir. İletinin yetkili muhatabı değilseniz e-posta içeriğinde yer alan gizli bilgileri ve kişisel verileri yetkisiz olarak elinizde bulundurmuş ve işlemiş kabul edileceğinizden iletiyi saklamayınız, kopyalamayınız, kullanmayınız veya iletmeyiniz. Mesajda yer alan bilgilerin üçüncü kişilere ifşa edilmesi etik kuralların ihlali anlamına geleceğinden mesajı ve ekleri gecikmeden yok ediniz, içindeki bilgileri kimseyle paylaşmayınız ve göndereni uyarınız. Gaziantep Sanayi Odası bu iletinin ve iletinin içeriğinde yer alan bilgi ve kişisel verilerin doğruluğu, bütünlüğü, iletilmesi ve benzeri hususlar konusunda garanti vermemektedir. İleti içeriğinde yer alan kişisel verilerin yetkisiz kullanımı ve işlenmesi sonucu Gaziantep Sanayi Odası’nın uğrayacağı her türlü zararı talep ve tazmin hakkı saklıdır. Gönderici, elektronik posta aktarımı sırasında meydana gelebilecek hata ve ihmallerden dolayı herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metinlerimize https://www.gso.org.tr/tr/genel-sayfa/sartlar-politikalar/kisisel-verilerin-korunmasi-kanunu-51.html linkinden ulaşabilirsiniz.


Yorumlar (0)

Yorum Yaz