Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya: Okullarda ücretsiz öğlen yemeği verilmeli

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya Gaziantep’te eğitim gören anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine ücretsiz, sağlıklı öğle yemeği verilmesi gerektiğini söyledi.

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya: Okullarda ücretsiz öğlen yemeği verilmeli
20 Eylül 2022 MyGaziantep

Kaya, “Gözlemlediğimiz kadarıyla Gaziantep’te özellikle yoksul mahallelerde öğrencilerin büyük çoğunluğu okullarda öğlen yemeği konusunda çok büyük sıkıntılar yaşamakta. Artan gıda fiyatları ve enflasyonla birlikte aileler beslenme konusunda öğrencilere yeterli bütçeyi maalesef ayıramıyor.” Dedi.

Kaya, Gaziantep’te yerel yönetimlerin iyi bir planlama ve tasarruf tedbirleriyle öğrencilere öğle yemeği verebilecek potansiyele de sahip olduğunu belirtti. “Hiç kimse yeterli kaynak olmadığı yalanının ardına saklanmasın” diyen Kaya, yerel yönetimlerin gereksiz görülen onlarca harcamadan tasarruf yaparak bu işin üstesinden gelebileceğini söyledi. Okulların açılmasıyla birlikte çocuklar ve veliler için okulda beslenmenin önemli bir soruna dönüştüğünü ifade eden Kaya, “Gaziantep’teki kamu kaynakları doğru kullanıldığı sürece Gaziantep’te okulda aç kalan, yeterli beslenemeyen tek bir çocuğumuz kalmayacaktır. Yerel yönetimler Gaziantep’e büyük katkı sağlamayan ulusal ve uluslararası pek çok organizasyona kamu kaynaklarını aktarmak yerine okulda aç kalan, yeterli beslenemeyen, yemek öğününü tostla, simitle, bisküvi ile geçiştiren çocuklarımızın beslenmesine aktarmalıdır.”

Diye konuştu. Yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden birinin sosyal yardımlar olduğunu vurgulayan Kaya, “Gaziantep’te eğitim gören pek çok evladımızın sağlıklı beslenme kaynaklarına ulaşamadığı ortadadır. Özellikle yoksul aileler artan enflasyon rakamları, yeni zamlar ile birlikte büyük sorular yaşıyor. Gaziantep belediyeleri konserlere, festivallere, olur olmaz organizasyonlara kaynak aktarmayı keserek gerçek sorunların çözümüne odaklanmalı. Okulda aç kalan, yeterli beslenemeyen çocuklar bizim çocuklarımız ve bizim geleceğimizdir. Okulda aç kalan her çocuğun vebali de günahı da bunu görüp harekete geçemeyenlerdir. Biz çocuklarımızın bu halini görüp ailelerin sesini duyup yetkilileri göreve çağırıyoruz. Gaziantep’te tek bir çocuğumuz bile okulda aç kalmamalı ve yerel yöneticiler tüm öğrencilere ücretsiz, sağlıklı öğle yemeği için çalışma başlatmalıdır.” Diye konuştu.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz