Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Kuşkonmaz faydaları

Asya ve Afrika kıtaları ve Akdeniz havzasında yetişen tem 150 türü olan kuşkonmazın anayurdunun tam olarak neresi olduğu bilinmemektedir.

Kuşkonmaz  faydaları
10 Eylül 2019 MyGaziantep

Kuşkonmaz zambakgiller ailesinin faydalı ürünlerinden biridir. Asya ve Afrika kıtaları ve Akdeniz havzasında yetişen tem 150 türü olan kuşkonmazın anayurdunun tam olarak neresi olduğu bilinmemektedir. 

Kuşkonmaz bitkisinin bazısı süs bitkisi olarak görsellik açısından tercik edilmekte, bazı kuşkonmaz bitki türleri de sebze olarak tercih edilip yenmekte. Genellikle ince yapraklı kuşkonmaz türleri süs bitkisi olarak tercih edilmektedir. Kalın yapraklı olanlar ise besin olarak tercih edilmekte. Kuşkonmaz bitkisi ülkemizde Trakya ve Doğu Anadolu da yetiştirilmektedir. Kuşkonmazın Bağırsaklar İçin Faydası: Kuşkonmaz içerisinde özel bir karbonhidrat çeşidi içermektedir. Bu özel karbonhidrat çeşidinin adı: ” İnulin ” . İnulin adındaki özel karbonhidrat çeşidi kalın bağırsakta bulunan ve zararlı bakterilerin bağırsakta tutunmasını zorlaştıran iyi bakteriler tarafından sindirilir.

İnulini sindiren bakteriler bu sayede gelişir ve zararlı bakteri karşı daha dirençli olur. Kuşkonmazın Kalp Rahatsızlığı Olanlara Faydası Kardiovasküler sistem için en önemli değerlerden biri folattır. Folat kardiovasküler sistemi için çok önemli olduğu için elbette kalp rahatsızlığı olanlarında ihtiyaçları arasındadır. Kuşkonmaz da bol miktarda folat bulunur. Bir porsiyon kuşkonmaz da günlük ihtiyacımızın %66′ sını karşılayacak kadar folat bulunmaktadır. Folat seviyesi düştüğü takdirde kalp hastalıkları riski hatırı sayılır ölçüde artmaktadır.

Kuşkonmazın Gebelere Faydaları: Kuşkonmazın içerdiği folat kardiovasküler sistem için önemli olduğu kadar hücre bölünmelerinde de önemlidir. Folat eksikliği oluşur ise fetüsün sinir sistemi hücrelerinin bölünmesi düzgün şekilde bölünmeye bilir ve bu durumda doğuştan rahatsızlıklar oluşabilir. Bu yüzden hamile hanımların kuşkonmazı öğünlerine katmaları tavsiye edilir. Kuşkonmazın Diğer Faydaları: İyi bir idrar söktürücüdür. Zihin yorgunluğunu azaltır. Sinirleri kuvvetlendirir. Kan temizleme özelliği vardır. Cilde iyi gelir, cildin canlılığını arttır. Sindirimi kolaylaştırır. Karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler.

NOT:  Böbrek veya gut hastalarına kuşkonmaz pek önerilmez. Oldukça az tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir.Yorumlar (0)

Yorum Yaz