Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Hopcik İle Dopcik Kara Cadıya Karşı İzleyici Rekoru Kırdı

Gaziantep Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Hopcik İle Dopcik Kara Cadıya Karşı” adlı çocuk oyunu 2500 izleyiciyle rekoru kırdı.

Hopcik İle Dopcik Kara Cadıya Karşı İzleyici Rekoru Kırdı
27 Nisan 2019 MyGaziantep

Gaziantep Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Hopcik İle Dopcik Kara Cadıya Karşı” adlı çocuk oyunu 2500 izleyiciyle rekoru kırdı. Tiyatro izleme alışkanlığının çocuk yaşta başladığına dikkat çeken Gaziantep Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Erol Topal korsan tiyatroların çocukları tiyatrodan uzaklaştırdığına dikkat çekti.

Korsan Tiyatrolar Çocukları Sanattan Soğutuyor

Gaziantep Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Hopcik İle Dopcik Kara Cadıya Karşı” adlı çocuk oyunu çocukların büyük ilgisini çekerken dört gösterimde 2500 izleyiciye ulaşarak izleyici rekoru kırdı. Okullarda çocuk tiyatrosu adı altında korsan tiyatro gruplarının tiyatro ilkelerine uygun olmayan ve tiyatrodan uzak gösteriler yaptığını ve bunun çocukların tiyatroya ilgisini olumsuz etkilediğini ifade eden Gaziantep Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Erol Topal “Tiyatro sevgisinin ve tiyatro izleme kültürünün insanlarda çocuk yaşlarda başlaması gerekir. Bunun olması için de çocuklara kaliteli çocuk oyunları sunmak gerek. Maalesef günümüzde çocuk oyunlarının tamamıyla ticari amaçlı, birkaç kişilik gurupların, basit kostüm ve dekor anlayışıyla, okulların küçük salonlarında, hatta sınıf köşelerinde tiyatrodan uzak bir anlayış içerisinde gösteriler yapmaktadır. Bu tür organizasyonlar çocuklara tiyatroyu sevdirmeyi bırakın, tiyatrodan resmen soğumalarına neden olmaktadır” dedi.

Geleneklerimizi geleceğe taşımak istiyoruz

Gaziantep Sanat Tiyatrosu’nun çocuklara tiyatroyu sevdirmek izin kurulduğunu ve alanlarında uzman ekiplerin görev aldığını ifade eden Genel Yönetmen Topal ““Hopcik İle Dopcik Kara Cadıya Karşı” adlı çocuk oyunuyla çocuklara tiyatroyu sevdirmeyi hedefliyoruz. Oyunu sahnelemek için yaklaşık 6 aydır 16 kişilik geniş bir kadroyla çalıştık. Oyunumuzun  dekorundan  kostümüne, müziğinden ışık efektlerine kadar profesyonel  kalitede çalışmanın sonucudur. Oyundaki  Hopcik, Dopcik, Haydut, Kara Cadı, Kraliçe, Prenses, Dede, Masalcı Nine gibi tarihsel kostümler içindeki karakterlerin çocukların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Çocuklar eğlendirirken, aynı zamanda eğitmeyi hedefledik. Oyundaki mesajların çocuklara çok güzel ulaştığını gözlemliyoruz. Önce Onat Kutlar ardından Deva Okulları Tiyatro Salonunda oyunumuzu çocuklara, anne ve babalarıyla izlettirerek, o mutluluğu birlikte yaşamalarını sağladık 4 gösteride yaklaşık 2500 izleyiciye ulaşarak izleyici rekoru kırdık” dedi.

12 Haziran’da tekrar sahne diyeceğiz

 

Sahnelenen oyuna büyük ilgi gösterildiğini ve gelen talepler üzerine 12 Haziranda bir kez daha sahneleyeceklerini dile getiren Erol Topal “Taleplere göre masal tadındaki bu oyunun ,seyirciyle birçok kez daha buluşacağına inanıyoruz. Oyunun seyirciye kaliteli bir şekilde yansımasında elbette sponsarların büyük önemi var. Bu anlamda Kıyak Yayıncılık,  Deva Okulları, İşlem Koleji, Yesemek Kostüm ve İlker Cateringe teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz” dedi.

Gaziantep Sanat Tiyatrosu Kente Hayırlı Olsun

Genel Yönetmen Erol Topal son sekiz yıldır Gaziantep’te  Halk Eğitim Merkezlerinde  Tiyatro yaptıklarını ve her yıl 2 perdelik oyunlar sahneye koyduklarını ifade ederek “Bu yıl itibariyle artık Gaziantep Sanat Tiyatrosu (GST) olarak, özel bir tiyatro topluluğu şeklinde yolla devam edeceğiz. Tek amacımız Gaziantep’in sosyal ve kültürel hayatına biraz renk katmak ve Gazianteplilere kaliteli oyunlar sunmaktır” dedi. 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz