Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Güneydoğu ve Gaziantep’ten tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Eylül ayı Bölge ihracatına ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaştı. Geride bıraktığımız ayda Güneydoğu Anadolu Bölgesi yeni bir rekora imza attı.

Güneydoğu ve Gaziantep’ten tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı
2 Ekim 2021 MyGaziantep

Bölge, bir önceki yılın Eylül ayına göre ihracatını %23 oranında artırarak 1 milyar 99 milyon 879 bin dolarla tüm zamanların en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. Güneydoğu’nun lokomotif şehri Gaziantep için ise %22’lik artış ile 927 milyon 947 bin dolarlık ihracat kayda alınırken, şehir tüm zamanların en yüksek aylık ihracatına imza attı. Eylül ayı ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; “Bölgemiz ve Gaziantep tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. İhracatçılarımızı yürekten tebrik ediyorum, bu gurur verici tablo için her birine şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Eylül Ayında 94 Firma İlk Defa İhracat Gerçekleştirdi

2021 yılı Ocak-Eylül dönemi ihracat rakamlarını da paylaşan Kileci; “2021 yılının Ocak-Eylül döneminde Bölgemiz, geçen yılın aynı dönemine göre %31’lik artışla 8 milyar 442 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemde Gaziantep de 7 milyar 344 milyon dolarlık ihracatıyla bir önceki yıla göre rakamlarını %33 oranında artırdı.” ifadelerini kullandı.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; “Bölgemiz, Eylül ayı boyunca 2.541 firmayla ihracat gerçekleştirirken, Gaziantep’ten ihracat yapan firma sayısı ise 1.742 olarak hesaplandı. Bu rakamlarla ihracatçı sayısı bakımından Bölgemiz için en yüksek Eylül ayı, Gaziantep için ise tüm zamanların en yüksek ayı olmuştur. Ayrıca 2021 Eylül ayında 94 firmamız ilk kez ihracat gerçekleştirdi. İhracata ilk adımını atan firmalarımıza başarılar diliyorum.” dedi.

En Çok İhracat Yapılan Ülkeler Irak, ABD, Suriye

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatında en büyük paya sahip ülkeler arasında Ortadoğu ülkeleri %37,5 payla ilk sırada yer alırken, AB ülkeleri %18,6 payla ikinci ve Amerika ülkeleri ise %14,7 payla üçüncü sırada bulunuyor. 2021’in Ocak-Eylül ayları arasında toplam 195 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayan Kileci; “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İran, İtalya, Almanya, İsrail, Mısır ve Hollanda; Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.” diye konuştu. Kileci, Bölgeden en çok ihraç edilen ürün grupları arasında makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, ağaç ve orman ürünleri yer aldığını sözlerine ekledi.

Gaziantep’ten Ocak-Eylül Döneminde 7 Milyar 344 Milyon Dolarlık İhracat

Gaziantep, 2021 Ocak-Eylül dönemindeki 7 milyar 344 milyon dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren beşinci ili olmayı sürdürüyor. İhracatın ithalatı karşılama oranında Gaziantep’in %142,7’lik seviyesiyle kendisine rakip illerden ayrıldığını vurgulayan GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Gaziantep’ten en çok ihraç edilen ürünlerin ise Tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu ifade etti.

2021 yılı Eylül ayında GAİB'in iştigal sahasına giren diğer illerin ihracat rakamlarını da kamuoyuyla paylaşan Fikret Kileci; Kahramanmaraş'ın 135,1 milyon dolar, Mardin'in 88 milyon dolar, Malatya'nın 43,5 milyon dolar, Diyarbakır'ın 20,2 milyon dolar, Şanlıurfa'nın 14,5 milyon dolar, Kilis'in 12,2 milyon dolar ve Adıyaman'ın 8,5 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu.

 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz