Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Güçlü demokrasi için güçlü basın

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Güçlü demokrasi için güçlü basın
9 Ocak 2020 MyGaziantep

İMO Şube Başkanı Çeliktürk mesajında, düşünce ve ifade özgürlüğünün en temel hak ve özgürlükler arasında yer aldığını belirterek, "Özgür, tarafsız, ilkeli ve Basın Meslek İlkelerine uyan basın, demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Özgür basın olmadan demokrasinin varlığından bahsetmek mümkün değildir. Bu nedenle de güçlü ve objektif basının varlığı, demokrasimiz için çok önemlidir. Basın ayrıca, düşünce ve ifade özgürlüğü açısından da çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir" dedi.

Çeliktürk, şöyle devam etti: "Basının özgür ve tarafsız olmadığı, halkın gerçekleri öğrenmesinin önünde engellerin bulunduğu, dolayısıyla da düşünce ve ifade özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmedi toplumlarda yeni fikirlerin ortaya çıkması ve uygulanma şansı bulması mümkün değildir. Bu açıdan güçlü basının varlığı, kalkınmamız ve gelişmemiz için de büyük önem taşımaktadır. Basında her türlü sansürün yaşanmadığı, gazetecilerin görevlerini özgürce yerine getirebildikleri ve gazetecilerin düşüncelerinden dolayı hapse girmedikleri bir Türkiye özlemi ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım."

Yorumlar (0)

Yorum Yaz