Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Gaziantepli öğrenciler yeni kitapları ile buluştu.

Gaziantepli öğrenciler yeni kitapları ile  buluştu.
30 Aralık 2022 MyGaziantep

Gaziantep Valiliği koordinesinde Büyükşehir Belediyesi’ nin desteği ile Eğitim Şehri Gaziantep’ in öğrencilerinin  okul kütüphanelerindeki kitap çeşitliliğini arttırmak amacıyla 400 bin kitap dağıtım lansmanı gerçekleştirildi.

Gaziantep Anadolu Lisesi’ nde gerçekleştirilen lansmana Gaziantep Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe katıldı.

Lansmanda konuşan Vali Davut Gül; “ Daha önce Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ‘ Ben Okuyorum, Gaziantep Okuyor’ kitap okuma kampanyasını başlatmıştık. O dönemde genelde gazetelerin verdiği ansiklopedi tarzında, çocukların pek ilgisini çekmeyen yaklaşık 300 binkitap vardı. Biz bu sayıyı 800 bine çıkardık. Bakanlığımızın projesi ile birlikte bu sayı 3 milyona ulaştı. Bu sene de 400 bin daha kitap dağıtacağız. Yaklaşık15 milyon değerinde bütçesi olan kitaplar ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde. Amacımız kitabı olmayan, çeşitli nedenlerle kitaplara ulaşamayan, okullarımızda eğitim gören her yaştaki öğrencimizin seviyesine ve ilgi alanlarına hitap eden kitaplarla buluşmalarını sağlamak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye’ de örnek olabilecek bir proje ile karşı karşıya olduklarını dile getiren Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “ Çeşitli nedenlerle bulunduğum Gaziantep’ te büyük bir sürprizle karşılaştım. Burada bize kitap projesinden ve öneminden bahsettiler. Elbette bakanlığımızın öncülüğünde okullarda kütüphanesi olmayanokul kalmasın projemiz başlamıştı. Projemiz kapsamında okullarımızdaki kitap varlığımız
100 milyona ulaştı. Gaziantep Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi’ nin ortak çalışması olan proje kapsamında alınan kitapları incelerken hayranlıkla baktım. Sevgili yarımlarımız, bu kitaplara sahip olduğunuz için çok şanslısınız. Sizler okudukça manevi olarak kalkınmada gerçekleşecek. Projede emeği geçen herkese Bakanlığımız adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin; “ Çok özel bir okuldayız.‘ Ben Okuyorum, Gaziantep Okuyor’ kampanyası ile başlattığımız okuma serüvenimize kitap bağışı ile devam ediyoruz. Biz okuyan bir medeniyetten geliyoruz. Bilgiyi elinde tutmak Dünyada söz sahibi olmak demektir. Dünya medeniyet tarihinde de dünya siyasetinde de bu böyledir. Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihi bir coğrafyada yaşıyoruz.” dedi. Konuşmasında gençlere de seslenen Şahin; “ Biz geldik gidiyoruz. Daha adaletli daha sağlıklı bir dünyanın olabileceğini bize sizler göstereceksiniz. Tavsiyem her gün mutlaka kitap okuyun. Biz sizler için elimizden geldiğince kitap varlığınızı çeşitlendirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.” sözleri ile konuşmasını bitirdi.

Lansman bitiminde protokol üyeleri öğretmenler odasına geçerek öğretmenler ile sohbet ettiler.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz