Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Gaziantep DKKYB Başkanı Türkman, birliklerine kayyum atanmasına tepki gösterdi

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, geçtiğimiz yıl hakkında başlatılan soruşturmanın ardından Tarım ve Orman Bakanlığından birliğe kayyum atanmasına tepki gösterdi.

Gaziantep DKKYB Başkanı Türkman, birliklerine kayyum atanmasına tepki gösterdi
26 Ocak 2023 MyGaziantep

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman ve 6 yönetim kurulu üyesi görevden alındı, yerlerine kayyum atandı.
Üreticiler seslerini duyurabilmek, girdi fiyatlarına dikkat çekmek için geçtiğimiz Ağustos ayında Gaziantep-Şanlıurfa yolunu keserek eylem yapmışlardı. Bu eylemin faturası Birlik Başkanı Osman Türkman’a kesilirken, Tarım ve Orman Bakanlığı eylemin hemen ardından birliğe müfettiş göndermişti. Osman Türkman yol kapatma eyleminden sonra Gaziantep Valisi tarafından tehdit edildiğini söyleyerek, köylünün yanında olmaya devam edeceğini açıklamıştı.

Kayyum kararının ardından süt tesisi önünde videolu mesaj yayımlayan Türkman, şunları ifade etti:

2022 yılında küçükbaş hayvancılık batarken, insanlar ‘şu hayvanı elimden nasıl çıkarırım?’ diye kara kara düşünürken, üretici dağ başında ‘hayvanıma yem nasıl alacağım?’ diye düşünürken, ben buraya çay içmek için gelmedim. Ben bir vebal taşıyorum. Hükümet olsun, Gaziantep’teki bürokratlar olsun, siyaset makamındakiler olsun, doğru yaptıklarında yanlarında olduk, ‘Allah razı olsun’ dedik ve haklarını teslim ettik. Ama son 1 yıldır ineklerimize sahip çıkamadık. Bu memleketin inekleri kesildi. 2022 yılında ‘Batıyoruz, bitiyoruz, bu hayvanlar kesime gitmesin, biz geleceğimizi kesiyoruz, biz fabrikalarımızı kapatıyoruz. Hayvan yetiştiricilerine ve hayvancılığa sahip çıkalım’ dedik. Bunu anlatmaya çalıştık ama hain, düşman ilan edildik. Eğer biri ‘siz yanlış yapıyorsunuz’ diyorsa o hain değildir. O size doğruyu göstermeye çalışır. Bir insan dönüp bakar. Hain, yanlış yaptığınızda size alkış çalanlardır, hain, siz yanlış yaptığınızda size doğru yol göstermeyendir. Bakın bugün ülkeye yine yurt dışından kesimlik dana getiriliyor ve karkas et getirip et açığımızı nasıl kapatıyoruz derdine düşmüşüz. Oysa bir sene önce biz bu koyunların kesilmesine engel olmuş olsaydık, bir buçuk yıl önce biz damızlık hayvanların kesilmesine engel olmuş olsaydık, bugün bunları konuşmuş olmayacaktık. Keşke bugün haklı olmasaydık ama bir senedir anlatıyoruz, anlatmaya çalışıyoruz.”

Başkan Türkman, 26 Şubat'ta olağanüstü seçim kararı aldıklarını da sözlerine ekledi.

 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz