Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Balık Yağının Faydaları Ve Zararları

Balık yağı kapsül çocuklar için vazgeçilmez bir besin olarak tüketiliyor. Balık yağı kapsül fiyatları ve balık yağı hapı ile ilgili detaylar çalışmamızda.

Balık Yağının Faydaları Ve Zararları
9 Ağustos 2019 MyGaziantep

Balık yağı sağlığı olumlu yönde etkileyen ve birçok kişinin tükettiği bir besindir. Vücudun kanserden korunması, cildin sağlıklı olması, eklemlerin ve kemiklerin daha sağlam olması gibi durumlarda fayda sağlamaktadır.

Balık yağının faydaları nelerdir?

Balık yağı vücuttaki trigliserid oranını düşürmektedir. Trigliserid, vücudumuz içerisinde bulunan yağlarda yer almaktadır. Kandaki trigliserid belli bir oranda sabit kalmalıdır. Yeterli düzeyin üzerine çıkan trigliserid bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve metabolizmanın yanlış çalışmasına neden olmaktadır. 1 gramlık balık yağı kapsülü almak kandaki trigliserid oranını yarı yarıya düşürmektedir.
Balık yağı yüksek tansiyonun düşmesini de sağlamaktadır. Balık yağları Omega3 içermektedir. Omega-3 ise vücuttaki damarların genişlemesine neden olur. Damarların genişlemesi sayesinde kan basıncı olması gereken seviyede kalır ve tansiyonun yükselmesi önlenir.
Balık yağı kandaki trigliserid miktarını düşürdüğü için fazla trigliserid nedeni ile oluşabilecek olan kardiyovasküler hastalıkları da önler. Bu sayede kalp ritim problemleri ve damar tıkanması gibi hastalıkların yaşanma riski azalır.
Balık yağı kemik ve eklemlerin sağlığını korur. Balık yağının içerisinde bulunan Omega3 bir yağ asididir. Bu yağ asidi kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
Balık yağı tüketmek kanser riskini azaltmaktadır. Çeşitli kanser türlerine yakalanmamak ve b kanserlerden korunmak için balık yağı kapsülleri düzenli olarak tüketilmelidir. İçerisinde bulunan Omega3 sayesinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan balık yağı, vücuttaki diğer sistemlerin düzenli çalışması için de oldukça önemlidir. Ayrıca vğcutta oluşmuş olan kanser hücreleri küçük boyutlarda ise balık yağı tüketilmesi bu kanser hücrelerinin boyutlarını küçülterek vücutta daha fazla yayılmasına da engel olabilmektedir.
Böbrek rahatsızlıkları yaşayan kişilerin bol bol balık yağı tüketmesi gerekir. Sadece böbrek rahatsızlığı yaşayan kişiler değil, böbrek rahatsızlığına yakalanmak istemeyen kişiler de balık yağı tüketmelidir. Bu durum için 4 ile 6 gram arasında günlük balık yağı tüketilebilir.
Balık yağı tüketilerek şeker hastalığından korunmak da mümkündür. Tip 2 diyabet hastalığında balık yağı tüketilerek vücuttaki insülin ihtiyacı karşılanabilir.
Fazla kilolarından rahatsız olan ve kilo vermek isteyen kişiler de balık yağı tüketebilirler. Balık yağının içerisinde bulunan Omega3 yağ asidi kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Bunun için günde 4 gram balık yağı tüketmek yeterlidir.
Balık yağı kişileri hava kirliliğine karşı korumaktadır. Özellikle büyük şehirlerde ve fabrika yakınlarında yaşayan kişiler hava kirliliğine maruz kalmaktadır. Bu durum nefes darlığına ve ciğerlerin zarar görmesine sebep olmaktadır. Ayrıca hava kirliliğinin cilt için de çeşitli zararları vardır. Bu zararları engellemek için balık yağı tüketilebilir.

Balık yağının zararları nelerdir?

Balık yağının faydaları haricinde zararları da bulunmaktadır. Bunun sebebi aşırı tüketimdir. Balık yağı içerisinde bulunan Omega3 oldukça faydalı bir yağ asididir fakat aşırı tüketilmesi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
Omega-3’ün günlük tüketimi günde 3 gramdan daha fazla olmamalıdır. Çünkü aşırı balık yağı tüketimi sindirim sistemi sorunlarına yol açar Midede ve bağırsaklarda gaz problemi oluşmasına sebep olur.
Mide ağrılarını tetikler. Kişilerde zehirlenmeye sebebiyet verebilir.
Özellikle kalitesiz ve markasız balık yağları oldukça tehlikelidir. Bunun haricinde çok fazla balık yağı tüketilmesi kalp krizini de beraberinde getirir.
Midede şişkinliğe neden olur.
İshal yaşanmasına sebebiyet verir.
Balık yağı tüketmeden mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz