Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Gaziantep'te gezip görebileceğiniz tarihi, kültürel, turistik ve popüler mekanlar

Gaziantep Zooloji Müzesi

Gaziantep Zooloji Müzesi

Yamaçtepe Mahallesi, Unnamed Road, 27410 Şahinbey/Gaziantep, Türkiye ( Gaziantep Hayvanat Bahçesi içerisinde)

Gaziantep’te bulunan Hayvanat Bahçesi'nde, içerisinde 550 türden 7 bin hayvanın bulunduğu Türkiye'nin ilk ve tek Zooloji ve Doğa Müzesi.


Türkiye'nin ve Avrupa'nın değişik hayvanat bahçelerinde normal yaşam sürelerini tamamlayan 550 türden toplam 7 bin hayvanın tahnit tekniğiyle içi doldurularak hazırlanan tahnit hayvanların yer aldığı Zooloji ve Doğa Müzesi, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde bulunuyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, müzenin Türkiye'de ilk ve tek olduğunu belirterek, şöyle dedi:
"İçerde tarih boyunca nesilleri tükenmiş hayvanlarımızla ilgili bir müze yaşıyor. Aslında burada başka bir şey söylüyoruz. Nesilleri tüketmememiz lazım. Bütün doğayı korumamız lazım. İçerdeki çeşitliliğe baktığınız zaman yüce Mevla dünyayı bir cennet olarak insanın emrine vermiş. Bize düşen şey ise çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirmek. Değerli anne ve babalar doğamızı, ağacımızı, hayvanları koruyalım. Koruyarak kullanalım. İşte o yüzden bu müzeyi açtık. Bir ilki başarmış olduk."
2 yıllık bir çalışma hazırlanan müzeyi açmayı başardıklarını ifade eden Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler ise "Burada bulunan hayvanlar, Türkiye'nin ve Avrupa'nın diğer hayvanat bahçelerinde kendiliğinden ölen veya doğada ölü bulunan hayvanları 2 yıldan beri buraya getirerek tahnit sanatıyla sergilemiş bulunuyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz