Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Gaziantep'te gezip görebileceğiniz tarihi, kültürel, turistik ve popüler mekanlar

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

0342 220 15 51

Bey, Hanifi Oğlu Sk. 27010 Şahinbey/Gaziantep

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi Gaziantep’in en eski mahallelerinden Bey Mahallesi'nde tarihî bir Antep evinde yer almaktadır. Bina, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılmış, 2010-2011 yılı aralığında restorasyonu yapılmıştır, 6 Nisan 2013 tarihinde ziyarete açılmıştır.Tek avlulu olan bina 3 katlıdır ve 2 katlı mağarası ile nadir bulunan bir Antep evidir. Müze teşhir alanı açık alanda 250 metrekare, kapalı alanda ise 315 metrekaredir. Geçmişten günümüze ulaşan çocuk yaşam kültürünün korunarak ve yaşatılarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan Oyun ve Oyuncak Müzesi, geçmişle gelecek arasında köprü olarak, çocukların bedensel, zihinsel gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu masalsı evde, büyük küçük herkes kendinden bir şeyler bulmakta, geçmişte oynadığı oyuncakları kendi çocuklarına gösterebilmenin heyecanını hissetmektedirler. 
Müzede, 1700-1990 yıllarına ait el ve fabrika yapımı toplam 573 takım ve adet oyuncak teşhir edilmektedir. Müzenin, giriş katında 4, orta katında 3, çatı katında 1 ve 2 katlı mağarada 1 olmak üzere toplamda 9 ayrı temalı bölüm bulunmaktadır. 
İlk kattaki odalarda Türk Oyuncakları, Sinema Odası, Mutfak ve Sosyal Yaşam bölümleri bulunmakta. 2. Katta Ahşap oda ve Altın Oda bulunmakta. Bu odalarda oyuncak tarihini çok değerli ilk üretimlerinden olan oyuncaklarda görebilirsiniz. Çatı katındaki odada, yakın dönem teknoloji araçları oyuncakları bulunmakta ve mağarada ise Dünya çocuklarının ülkelerinin simgeleri olan düzenlemeler içinde, geleneksel kıyafetleriyle sergilendiği bölümü görebilirsiniz.
Türk Oyuncakları bölümü 1960’lı yıllarda “Fatoş Bebekleri ve oyuncaklarıyla” başlayan oyuncakların bulunduğu bir odadır. 
Sinema Odası, sinema, tiyatro, çizgi film ve masal kahramanlarının oyuncaklarının bulunduğu bölümdür. Pinokyo, Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Mickey Mouse, Hayalet Avcıları, Shekspare Sahnesi, Taş Devri, Charlie Chaplin ve Laterna Magica gibi oyuncaklar sergilenmektedir. Mutfak odası içerisinde 1870’li yıllardan bu yana kullanılan mutfak ve banyo gibi ev bölümlerine ait, mutfak araç gereçleri, porselen çay takımları, kuzineler gibi günlük ev yaşamını anlatan oyuncaklar sergilenmektedir.
Sosyal Yaşam Odası olan bölümde 2. Dünya savaşında Alman cephesi ve cephe gerisini, Amerikan yerlileri Kızılderililer ile yeni yerleşimcilerin çatışmalarıyla sosyal yaşmalarının anlatan Diaroma vitrinleri bulunmaktadır. 
İkinci kattaki, Altın Oda'da, dünyada Doll House olarak bilinen Bebek Evleri ağırlıkta olmak üzere bebek arabaları, müzenin en eski oyuncaklarının yer aldığı vitrinler, ilk Puzzle örnekleri, Lehmann oyuncakları ve gerçek saçlı bebekler vb oyuncaklar bulunmaktadır. Ahşap Oda'da, sanayi devrimi ile başlayan ve sosyalleşen Avrupa'dan sanayi ve tarım araç gereçleri, dağ turizmi, itfaiye ve lunapark eğlence oyuncakları gibi oyuncaklar bulunmaktadır. Peluş Oyuncaklar odasında, 1900’lü yıllardan 1980’li yıllara kadar üretilmiş peluş oyuncaklardan örneklerimiz bulunmaktadır. Başlıcaları ise Teddy Bear, Japon maymun peluşları, ilk üretimlerden Barbie bebek gibi oyuncaklar sergilenmektedir.
Çatı Katı Odası, yakın dönem gemiler, uçaklar, robotlar, ve uzay araçlarının olduğu bir diaroma vitrini bulunmaktadır, Apollo uzay mekiği, E.T., Uzay Yolu dizisi maketi bu galerideki oyuncaklarımızdan bazılarıdır.
Dünya Çocukları Galerisi olan mağarada ziyaretçilerimiz, 26 ülkeden, yöresel ve ulusal kıyafetleri içerisindeki dünya çocuklarını, kendi ülkelerinin belli başlı mimari eserleri ile sergilendiği bir bölüm görmektedirler. Bu bölümlerin dışında, müzenin avlusunda, çocuklar için Oyuncak Atölyeleri ve çeşitli etkinlikler düzenlenen bölüm bulunmaktadır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz