Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Gaziantep'in ünlü simaları, tanınmış sanatçıları, spor adamları, tıp ve bilim dünyasından ünlüler ve tarihi kişilikler

Bünyamin Süral

Bünyamin Süral

Bünyamin Süral  1 eylül 1961 yılında doğdu.Futbola Gaziantepspor altyapısında başlayan Bünyamin Süral, burada yaşı as takım için oynama seviyesine geldiğinde as takım koadrosuna dahil edildi ve kısa süre sonra ilk 11'de düzenli olarak forma giymeye başladı. Gaziantepspor'la iki sezon Süper Lig'de mücadele ettikten sonra kulübün 19sezonunun 82-83 sonunda 1. Lig düşmesinden sonra takımdan ayrilmayarak iki sezonda 1. Lig'de Gaziantepspor formasi giydi.

1985-86 sezonunun başında Süper Lig'de mücadel eden Malatyaspor'a transfer oldu. Malatyaspor'da gelmesiyle beraber ilk 11'ın vazgeçilmez oyuncusu olmayı başardı ve takımının 1986-87 Türkiye 1. Futbol Ligi sezonunu 6. sırada ve 1987-88 Türkiye 1. Futbol Ligi sezonunu 3. sırada tamamlamasında büyük emeğı oldu. Bu performansından dolayı yeni sezonunun yaz transfer döneminin en gözde futbolcusu oldu.

Neticesinde 1988-89 sezonunda Süper ligin köklü ekiplerinden Beşiktaş'a transfer oldu. Burada gelmesiyle beraber teknik direktör Gordon Milne ile sürekli anlaşmazsızlığa düştü. İki sezon boyunca ortama her sezon sadece 9 karşılaşmada forma giyme fırsatı buldu. Söylentilere göre maçın sonunda Milne'nin üzerine yürüdü ve bu nedenle kadro dışı bırakıldı ve sezon sonunda gidecekler listesine kondu.

Yeni sezonda futbola başladığı ve 1. Lig'de mücadele eden Gaziantepspor'a geri döndü. Sezon sonu takımıyla 1. Lig şampiyonluğu yaşayarak Süper Lig'e yükselmeyi başardı. İki sezonda Süper Lig'de takımı için forma giydikten sonra faal futbola veda etti.

Futbolu bıraktıktan sonra teknik direktör yapmaya karar verdi ve ilk deneyim olarak 1994-95 sezonunda doğduğu şehir'in takımı olan aralıksız futbolu Nizip Belediye Olimpiyatspor çalıştırdı. Bu görevinde beş ay kaldıktan sonra Sankospor'u (sonraki Gaziantep BB) iki sezon boyunca çalıştırdı.

Şubat 1999 tarihinde futbolcu döneminin başarılı zamanını geçirdiği Malatyaspor'da görev aldı.

Daha sonra Cizrespor ve Batman Petrolspor'da görev aldı.

2006-07 sezonunda altyapısından yetiştiği Gaziantepspor'a gelerek teknik direktör Walter Zenga'nın yanında yardımcı antrenör oalrak görev aldı. Yeni sezon Gaziantepspor'de altyapı antrenörü olarak görev aldı. Sezon ortası teknik direktör Mesut Bakkal'ın takımdan ayrılmasından sonra teknik direktörlük görevine getirildi. Börevinde sadece bir ay kaldıktan sonra görevini yeni teknik direktör Nurullah Sağlam'a devretti.

2008-09 sezonunun başında Gaziantep Büyükşehir Belediyespor teknik direktörlüğüne getirildi ve bu görevinde 2009-10 sezonunun devrearasına kadar kaldı.

25 Kasım tarihinde görevinden istifa eden Erol Azgın'ın yerine bir kez daha Gaziantep Büyükşehir Belediyespor teknik direktörlüğüne getirildi.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz