Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Kırtasiyelerde Fiyatları Cep Yakıyor

Okulların açılmasına günler kala kırtasiyelerde hareketlilik yaşanıyor. Raflara ürünlerini yerleştiren kırtasiyeciler bir yıl boyunca bu sezonu bekledi. Öğrenciler ise okul alış verişlerinde tatlı bir heyecan yaşıyor.

Kırtasiyelerde Fiyatları Cep Yakıyor
31 Ağustos 2018 Muhammed Topaktaş

Okulların açılmasına günler kala kırtasiyelerde hareketlilik yaşanıyor. Raflara ürünlerini yerleştiren kırtasiyeciler bir yıl boyunca bu sezonu bekledi. Öğrenciler ise okul alış verişlerinde tatlı bir heyecan yaşıyor.

Veliler fiyatların pahalığından esnaflar ise ürün bulamamaktan şikayetçi. Kırtasiye ürünlerin hemen hemen yüzde 90’ı ithal olduğundan dolayı dolardaki hareketlenme kırtasiye sektörünü de vurdu.

Gecen yıl bir öğrencinin ortalaman kırtasiye harcamaları 80 ila 120tl arasında iken busen fiyatlar yüzde 70 artarak 150 ila 200tl den satışa sunuluyor.

Kırtasiye fiyatları artıkça fırsatçılarda gün doğuyor. Merdiven altı üretilen sağlıksız malzemeleri ucuza satarak öğrencilerin sağlığı tehlikeye giriyor.

Gaziantep sırma kırtasiye sahibi Ahmet Dikici kırtasiye fiyatlarına değinerek şunları söyledi;“ kırtasiye ürünlerinin hemen hemen hepsinin dışarıdan gelmesi ve dolar kurundaki zamlardan dolayı fiyatlarda aşırı derecede artış var. Toptancılarımız yüksek fiyatlardan aldığından dolayı bizlere de yüksek fiyatlardan satıyorlar. Bunun durumu fırsata çevirmek isteyenlerde var. Stokçuluk yaparak fiyatları aşırı derece de yükselterek satanlarda var. Bizler bu aşırı fiyatları elimizden geldiği kadar müşterilerimize yansıtmamaya çalışıyoruz ama fiyatlar bizlere yüksek geldiği zaman mecburen bizde artırmak zorunda kalıyoruz yoksa zarar ediyoruz.”

Kırtasiye fiyatları iki kat zamlandı

Kırtasiye fiyatlarının katlanarak devam ettiğini belirtti; “ Gecen yıl ilköğretim gurubunda bir öğrencinin kırtasiye masraflara en fazla 170tl idi busene fiyatlar iki katı. Örneğin gecen yıl 10 ila12tl arası sattığımız kâğıdın busene paketi 18-20tl arasında satılıyor. Toptancılar günlük kur değişiyor aylar öncesinden aldığı kâğıdı dolar yükselince fiyatını artırarak üzerine de karını koyup piyasaya satıyor. Bu stokçulara Allah fırsat vermesin.” İfadelerini kullandı.

Dikici, kırtasiye ürünleri alırken dikkatli olunması gerektiğini söyledi;“ vatandaşlarımız kırtasiye alışverişi yaparken dikkatli olması lazım marketlerde ve aralarda kırtasiye alış verişi yapmasınlar genelde marketlerden satılan kırtasiye ürünleri sağlıksız ve kanserojen madde içeriyor. Birde kırtasiye ürünlerinin arka tarafında sağlık bakanlığından onaylı damgası bulunması gerekiyor. Damgalı olmayan ürünleri kesinlikle almasınlar.”

Velilerin Kırtasiye alış verişinde, öğretmenlerin dayatmalarına gelmemeleri için uyardı; “ bazı öğretmenler ve okul yönetimi alışveriş listesi verirken illa şu ürün olması lazım veya şu ürün şu kırtasiyeden alınmalı gibi dayatmalara gelmesinler. Bu şekilde dayatmalarda rant vardır Öğretmenler ve kırtasiyeciler anlaşarak çıkar elde ediyorlar. Bu şekilde dayatma olduğunda milli eğitim müdürlüklerine hatta milli eğitim bakanlığına şikayette bulunsunlar. Çünkü okulların bu şekilde antlaşma yapması 2 yıl önce yasaklandı bunu yapan hem okullara hem de kırtasiyecilere büyük cezalar var.”

Yorumlar (0)

Yorum Yaz