Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Sanko Üniversitesinde halka açık konferans

“Çocuklarda İnhalasyon Tedavisini Optimize Etmek”

Sanko Üniversitesinde halka açık konferans
21 Aralık 2016 İHA

ABD Georgia State Üniversitesi Solunum Tedavi Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr.  Ph.D., RRT, PT, CPFT, FAARC, Sanko Üniversitesinde “Çocuklarda İnhalasyon Tedavisini Optimize Etmek” konulu halka açık konferans verecek.

Doç. Dr. Arı’nın, 24 Aralık 2016 tarihinde Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Toplantı Salonunda 09.00-10.00 saatleri arasında gerçekleştireceği toplantıya dileyen herkes davetiyesiz katılabilecek. SANKO Üniversitesi, Avrupa ve ABD’de akademik çalışmalarını sürdüren başarılı Türk bilim insanlarını her ay konuk ederek bilgi ve birikimlerinden, üniversitenin düzenlediği halka açık konferanslarla da halkın bilinçlendirilmesini sağlıyor.

Doç. Dr. Arzu Arı, fizyoterapist ve solunum terapisti olup, yönetici, klinisyen, eğitmen ve araştırmacı olarak 22 yıllık deneyime sahiptir. Amerika’da solunum terapistlerine verilen National Board sınavlarını geçen ilk ve tek Türk fizyoterapisttir. Solunum fonksiyon testleri, yoğun bakım, evde solunum tedavisi ve hastane yönetimi üzerine Amerika’da aldığı 3’er aylık eğitimlerin dışında, akciğer hastalıkları, solunum tedavisi, eğitim politikaları ve üniversitelerde yönetim konularında Türkiye ve Amerika’da lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitimler almıştır.

Doç. Dr. Arzu Arı, 3 Ocak 2000 tarihinden itibaren Amerika’daki Georgia State Üniversitesinin Solunum Tedavi Okulunda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Üniversitede verdiği lisans ve yüksek lisans derslerine ek olarak aerosol ilaçların tıpta kullanımı üzerine araştırmalar gerçekleştirmektedir.
Doç. Dr. Arzu Arı, 2001 yılından bu yana Georgia State Üniversitesinde akciğer hastalıkları, ileri düzey mekanik ventilasyon uygulamaları, ileri düzey kardiopulmonermonitorizasyon, solunum tedavi prosedürleri gibi branş derslerinin dışında araştırma metotları ve istatistik gibi farklı disiplinlerden öğrenci topluluklarını içeren yüksek lisans derslerini vermektedir. Tüm bunlara ek olarak Emory Üniversitesi Hastanelerinde gerçeklesen klinik eğitimin organizasyon ve danışmalığından sorumludur.

Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde 150’yi aşkın sunum yapan Doç. Dr. Arzu Arı’nın solunum tedavi eğitiminde kalite geliştirme ve aerosol ilaçlar üzerine yaptığı araştırmalar RespiratoryCare, Journal of AerosolMedicine, PediatricPulmonology, ExpertOpinion of RespiratoryMedicine, Journal of AlliedHealth, CurrentReviews in RespiratoryMedicine, RespiratoryCareEducationAnnual ve ClinicalPulmonaryMedicine gibi birçok bilimsel dergide orijinal araştırma ve derleme olarak yayınlanmıştır.

Doç. Dr. Arzu Arı, American Association for Respiratory Care tarafindan Aralık 2009’da yayınlanan “A Guide toAerosol Delivery DevicesforRespiratoryTherapists, 2nd ed” isimli kitabın başyazarıdır. Kitabı yayınlandıktan sonra yaklaşık 3 milyon kişi tarafından indirilmiş ve değişik ülkelerindeki meslektaşları tarafından İspanyolca, İtalyanca, Çince, Türkçe ve Arapça’ya çevrilerek 5 ayrı dilde yayınlanmıştır. Aynı zamanda Amerika’da Solunum Farmakolojisi kitabında yayınlanan “Administration of Aerosolized Drugs” isimli kitap bölümünün başyazarıdır. 2008’den bu güne dek farklı kitaplarda 8 kitap bölümü yayınlamıştır.

2000 yılının Ekim ayından itibaren, Doç. Dr. Arzu Arı’ya araştırma ve eğitime katkılarından dolayı Amerika ve Avrupa’da toplam 11 prestijli ödül verilmiştir. Kendisi son 18 yıldır uluslarası Solunum Tedavi Konseyinde Türkiye’yi temsil etmektedir.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz